Wyroby ze stali nierdzewnej ze swej natury nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Pierwiastki stopowe tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która chroni materiał przed korozją, najbardziej niszczycielską siłą dla wyrobów stalowych.
Potrzebne jest jednak rutynowe odpowiednie czyszczenie i konserwacja . Zwłaszcza ten ostatni zabieg powinien być odpowiednio częsty, w zależności, w jakim środowisku są umieszczone urządzenia np. pomieszczenia otwarte, zawilgocone, wysoki stopień oparów chemicznych itp. Przebieg procesu czyszczenia i konserwacji:
- usuwamy przy pomocy wilgotnej delikatnej ściereczki
- jeżeli na powierzchni występują zabrudzenia przylegające usuwamy je przy pomocy delikatnej gąbki lub ściereczki z użyciem profesjonalnych środków przeznaczonych do czyszczenia stali nierdzewnej
- po osuszeniu powierzchni przeprowadzamy zabieg konserwacyjny przy użyciu profesjonalnych środków przeznaczonych do konserwacji stali nierdzewnej
Do mycia nie należy stosować preparatów na bazie kwasu solnego, wybielaczy a także środków do czyszczenia srebra. Przed zastosowaniem środków chemicznych zaleca się wykonanie próby punktowej.
Do czyszczenia i konserwacji poręczy dla osób niepełnosprawnych nie należy używać środków natłuszczających które mogą powodować uślizg ręki.